Site içi arama


Viewing 1 item

centos ip adresi nasıl değiştirilir

Linux işletim sistemi sunucularda Centos ip değişimi nasıl yapılır. Bütün sunucularda 1 den fazla ip barınıyor olabilir. İhtiyaç halinde centos sunucunun ana ip sini sunucudaki farklı ip ile değiştirmek için ssh konsoldan putty ile erişim sağlayarak basit 1-2 adımda değiştirebiliriz.

Öncelikle putty yardımı ile sunucuya erişim sağlayalım. Bilmiyorsanız eğer putty nedir? ssh nasıl bağlanır? basit ssh komutları makalemizden başlayabilirsiniz.

 

Sunucuya erişim sağladık ifconfig komutuyla kaç tane ip tanımlı ve ip adreslerini tespit edelim.

ifconfig ip tespiti

Resimde görüleceği üzere centos sunucumuzda 2 adet ip var sonları 164 ve 162. Bunların 164 olanı 1. ip bunu 162 ile değiştirmek için ip lerin kayıtlı olduğu dizine gidiyoruz.

Konsola şunu yazalım cd /etc/sysconfig/network-scripts/ ekrana ifcfg-eth0 diye kaç tane ip varsa sırayala dökülecekler. Tabi ekrana gelen hepsi değil resimde işaretli olan şekilde.

ifcfg-eth0 dosyalari

Buradaki resimde görülen sunucuda 5 adet ip var. ifcfg-eth0 ile başlayıp ifcfg-eth0:1 – ifcfg-eth0:2 şeklinde gidiyor 4 son.
Şimdi konsola nano ifcfg-eth0 yazalım ve ilk ip’nin oldu tabloyu açalım.

ifcfg-eth0

Ekranda IPADDR= yazan yerde 164 ile biten ip yi 162 diye değiştiriyoruz ve Conrtol+X tuşu nasıp Y tuşuna basarak değişikliği onaylıyoruz.

Bu adımdan sonra sıra 162 ip sinin olduğu tabloyu 164 diye değiştirmek. Konsola nano ifcfg-eth0:1 yazıyoruz 162 yazan ip yi 164 olarak değiştirip yine control+x tuşuyla çıkış yapıp Y tuşu ile kayıt ediyoruz.

Artık ip değişimi tamamlandı ve network servisini restart etmeye geldi sıra.
Yine konsola service network restart yazıp network servisinin restart olmasını sağlayarak ip değişimin doğru olup olmadığını anlamak için konsola ifconfig yazıp ip sıralarına bakıyoruz.

service network restart

Bu işlemleri yapmadan önce unutmayınız ki en ufak hata sunucu erişiminizi kesilmesine neden olacaktır. O yüzden yapmadan önce dikkatli olmanızı tavsiye ederim.


Etiket:, , ,

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın