Site içi arama


Viewing 1 item

wordpress linux hostinge nasıl kurulur? resimli anlatım

WordPress sistemini Linux hostinglerde kurmak Windows hostinge göre nispeten biraz daha kolaydır. Öncelikle yapmamız gereken wordpress.org sitesinden wordpress son sürümü indirmekdir. Bu yazıyı yazdığımızda wordpress son sürümü 4.2.2 dir.

WordPress, Joomla gibi hazır yazılımlarda en çok dikkat edilmesi gereken husus kesinlikle Warez tema ve eklenti kullanmamanız ve ayrıca wordpress’in son sürümünü daime takip edip tema ve eklentileriniz ile birlikte güncel tutmanızdır. Aksi halde hacklenip siteniz üzerinden saldırılar yapılması backlink kasılması hiçte zor olan bir durum değildir.

Bir önemli husus ise sitenizin ve veri tabanlarınızın mutlaka ve mutlaka yedeklerini her daim elinizde bulundurmanızdır. Kesinlikle hosting firmasında yedek vardır alınmıştır diye bir kanaat gütmemeniz bu size daha çok pahalıya mal olur. Hosting firmaları mutlaka yedek alıyordur sistemlerin güvenliği için lakin 1 yedek kara gün dostu olarak elinizde bulunmalı.

Gelelim kurulum aşamasına. WordPress son sürümü indirdiğinizi ve websitesi yükleme ve yedekleme nasıl yapılır? yazımızdan faydalanarak ta sitemize ait olacak olan son sürüm dosyalarını httpdocs klasörüne yüklediğinizi varsayarak veri tabanı kurulumana geçiyoruz.

Anlatımlarımız Plesk 9 sürümü olan bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Bütün wordpress sistemlerinin kurulum aşaması %90 aynıdır. Sırayla hosting alınır ftpye dosyalar atılır boş veri tabanı oluşturulur ve sitenin kuruluma geçilir.
Plesk panele giriş yapıp ilgili sitenin altında veri tabanı bölümüne giriyoruz ve yeni veri tabanı ismi oluşturuyoruz.

wordpress-veri-tabani-ismi

WordPress veri tabanını oluşturduktan sonra veri tabanına ait kullanıcı adı ve şifreyi oluşturmak için Add New Database user yada sizin panelde yeni database kullanıcısı ekle diyerek database ait kullanıcı ve şifre ekranına girip gerekli kayıtları oluşturuyoruz.

wordpress-veri-tabani-kullanici_ismi

 

Tamamdır şuan wordpress sitemiz için boş veri tabanı ve gerekli kullanıcı adı şifreyi oluşturduk bunları oluşturmadan önce not aldığınızdan eminim.

Şimdi sitenin kuruluşuna geçelim ve boş bir web tarayıcısında sitemize girelim. İlk gelen ekranda hoşgeldin karşılaması ve kurulum için gerekli bilgiler yer almaktadır. En altta Başlayalım! a tıklayıp WordPress kurulumuna geçelim. Yeni sayfada artık veri tabanı oluştururken kayıt ettiğimiz bilgileri gireceğiz.
Alttaki resimde de görüleceği üzere istenen bilgiler gayet basit veri tabanı ismi veri tabanı kullanıcı adı ve şifresi. Veri tabanı sunucu kısmında ise plesk panel de veri tabanı oluştururken hangi sunucu açıldığını görebilirsiniz ip si yazar linuxlarda genelde localhost olarak geçer. Hatırlamıyorsanız plesk panele girip veri tabanı bölümünden temin edebilirsiniz en son çare hosting firmasına danışabilirsiniz.

Tablo ön eki kısmı ise sabit kalabilir yada isterseniz basit birşeyle değiştirebilirsiniz örneğin wp1_ bu tablo ön eki ne anlama geliyor kısaca siteyi kurarken veri tabanına işlenen sabit tabloların ön ekine ilave edilir 1 kere yazacaksınız birdaha gerek kalmayacak yada kullanmayacaksınız not almaya gerek yok. Gerekirse ilerde veri tabanından kolayca bulabilirsiniz.

wordpress-kurulum-asamasi

 

Bu kısımları dolduruğunuzuda Gönder tuşuna basarak WordPress kurulumunı bitiriyoruz. Yukarıdaki bilgileri doğru girdiyseniz eğer sizi İşte bu! Yüklemenin bu aşamasını başarıyla tamamladın. Bundan sonra veritabanı ile iletişim kurabilir. Eğer hazırsanız başlayalım… şeklinde bir mesaj karşılayacak ve Kurulumu yap şeklinde bir buton göreceksiniz buna basarak sonlandırıyoruz. Hata aldı iseniz bu yazımız altından hatayı paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Kurulumu yap butonuna bastıktan sonra wordpress site başlığı, sitemizi yönetecek olduğumuz kullanıcı adı şifre ve e-posta adresimizi gireceğimiz alan gelecektir. Bunları unutmamakta fayda var bulunması basit olmakla birlikte vakit kaybı yaratır unutmanız.

wordpress-kurulum-asamasi_son

Geçmiş olsun artık hatasız bir şekilde Linux hosting üzerinde WordPress kurulur sanırım öğrenmiş olmuşuzdur. WordPress’i Kur butonuna basarak kurulumu tamamlayıp sitemizin wordpress tema ve eklenti kurulum bölümüne erişmek üzere yönetici girişi yapabilirsiniz.

WordPress kurulumunu bitirdiğimize göre sitemizteki wordpress dökümanlar bölümünden paylaşmaya çalıştığımız konuları inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

WordPress te ara sıra ihtiyacınız olan bir konuda veri tabanına veri yükleme yedekleme tabloların onarımı gibi konular sebebiyle verit tabanına erişmek isterseniz navicat for mysql yazımıcı incelemenizi tavsiye ederim.


Etiket:, , , , ,

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın