Site içi arama


Viewing 1 item

name server nedir? nasıl oluşturulur?

name server bir diğer deyişle ns1 ve ns2 şeklinde tabir edilir. Ne işe yarar? Sunucunuzdaki sitelerinizin yada paylaşımlı hostinglerdeki sitelerinizin tüm dünyadaki internet kullanıcılarının sitenizi ziyaret edebilmesi için öncelikle ns1 ve ns2 kayıtlarına bakar ip sini okur sonra o ipye yönlenir. O ipdeki sunucu üzerinde siteniz de ziyaretçinin ekranına yansıtılır. Name server nasıl yaratılır. Domainizi aldığınız yerden kontrol panelinizde mevcutsa siz yaratırsınız yoksa firma yetkilerine iletirsiniz onlar yaratır.

Peki her site için ayrı ayrımı ns yaratılır? Hayır 1 sunucuya 1 tane ns1 ve ns2  yeterli olur birden fazla yaratmak sadece işinizi uzatır. Paylaşımlı hostinglerde zaten hosting firmasının ns adreslerini kullanırsınız. Yada profesyonel yönüne kaçar kendi domainize hosting firmasının ns iplerini kullanarak kendinize özel ns yaratırsınız.

ns1.sunucuyonetim.com ve ns2.sunucuyonetim.com ister tek ip ile isterseniz 2 ip le profesyonelseniz tabi dahada çoğaltabilirsiniz. Ns yarattınız ne zaman çalışır tüm dünya üzerinde aktif çalışması için 24 saat geçmesi gerekiyor. Bir domainin ns lerini değiştirirseniz 3 ila 7 saat içinde güncellenir.

Ns lerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için en basitinden dos komutu kullanabilirsiniz. başlat > çalıştır > cmd yazıp enterlayın, dos penceresine nslookup -q=ns sunucuyonetim.com yazin enterlayın aşağıdaki gibi bir sonuç alıyorsanız dns leriniz çalışıyor demektir.

sunucuyonetim.com    nameserver = ns1.sunucuyonetim.com
sunucuyonetim.com    nameserver = ns2.sunucuyonetim.com

ns1.adresiniz.com       internet address = 91.151.xx .xx

ns2.adresiniz.com       internet address = 91.151.xx.xx

mx kaydınızıda aynı yöntemle sorgulayabilirsiniz. nslookup -q=mx sunucuyonetim.com

adresiniz.com     MX preference = 10, mail exchanger = mail.sunucuyonetim.com

 

mail.sunucuyonetim.com   internet address = 91.151.xx .xx

NOT: sunucuyonetim.com yerine kendi sitenizin adını yazacaksınız.

Güncel name server nedir? yazımız


Etiket:, , , ,

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın