Site içi arama


Viewing 1 item

Navicat for MySQL veri tabanı bağlantı programı

Navicat for MySQL programı ile mysql veri tabanımızı ayrıca navicat premium sürümünde mssql, postgresql, oracle, sqlite, sql server bağlantıları da sağlanmaktadır. veri tabanını yönetmek, tabloları düzenlemek, mysql veri tabanı yükleme ve ve yedekten geri dönme işlemlerini çok hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Navicat for MySQL programını isterseniz direk şu linkten yada kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Programı indirip kurduğunuzu düşünerek ilk açılışta boş gelir kendimiz 1den çok veri tabanlarımızı 1 kere bağlıyoruz tekrar silmediğimiz sürece 1 tıkla istediğimiz veri tabanında işlem yapabiliyoruz.

Navicat for MySQL

 

Connection alanındaki bağlantı bilgilerini doğru şekilde  doldurup OK dediğimizde bağlantımız hazır olur.

Navicat for MySQL

 

Veri tabanına 2 kere tıkladığımızda veri tabanına erişmiş olacağız ve mysql veri tabanı ismini göreceksiniz. Onada 2 kere tıkladığınızda sağ tarafda sitemize ait mysql veri tabanı tablolarına ulaşıyoruz.

Bundan sonra tabloları düzenlemek silmek yeni eklemek gibi işlemleri yapabilir yada veri tabanı tablolarından bozuk olan varsa sağ tıklayarak Maintain Tables bölümünedeki Reair Tables yada diğer veri tabanı bakım seçeneklerini kullanabilirsiniz.

navicat-fot-mysql-baglanti-tablo-onarma
Son olarak Navicat for MySQL ile MySQL veri tabanımızın tablolarından 1 tanesini onarmak için PhpMyadmin denilen site veri tabanı yönetim panelinden de yararlanabiliriz. Bunun için plesk panelde veri tabanı altından webadmin linkine tıklarsak PhpMyadmin e ulaşıyoruz veri tabanına 1 kere tıklayın ardından resimdeki gibi SQL tabına basıp repair table tablo_ismi yazıp Ok yada Go sayfaki ismine göre sonlandırıyoruz.

phpmyadmin-tablo-onarma

 

Ufak bir hatırlatma yapalım ve veri tabanı üzrinde oynama yapmadan önce mutlaka Navicat for MySQL ile yedek alalım Yedek alma işlemini mysql veri tabanı yedekleme başlıklı yazımızı okuyarak çok basit şekilde yapabilirsiniz.

 


Etiket:, , , , , , , ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. linux hostinge wordpress nasıl kurulur? - 7 Temmuz 2015

    […] yedekleme tabloların onarımı gibi konular sebebiyle verit tabanına erişmek isterseniz navicat for mysql yazımıcı incelemenizi tavsiye […]

  2. wordpress admin şifre unutulduğunda nasıl değiştirilir. - 12 Mayıs 2017

    […] üzerine olup diğer kontrol panelli sistemlerde içinde geçerlidir. İsterseniz phpMyAdmin yerine Navicat ile veri tabanınıza erişim sağlayarak da şifrenizi güncelleye […]

Bir Cevap Yazın