Site içi arama


Viewing 1 item

websitesi yükleme ve yedekleme nasıl yapılır?

Websitelerini yayına almak ve bu site dosyalarını yedeklemek için farklı seçenekler mevcut. Bunlardan 1 tanesi file zilla ücretsiz ftp programı olup bu program ile ftp ye ne zaman nerden isterseniz dosya yükler, siler yada yedeklersiniz.

Filezilla programının son sürümünü şu linkten çekerek bilgisayarınıza kurun. Kurulum sürecinin ardından resimdeki gibi üst menüsünden Dosya , Site Yöneticisi seçeneklerine basıyoruz.

file-zilla-baglanti

site yöneticisini açtıktan sonra gelen penceredeki ftp bilgilerinizi aşağıdaki resime göre dolurun.

filezilla-dizinlisteleme

 

Özellikle şifreleme bölümüne dikkat ediniz file zillada düz ftp seçili olması gerekir.

Bu işlemlerden sonra sitenizin hosting alanına httpdocs klasörüne bağlantı kurabilirsiniz. Sitenizin dosyalarını mutlaka httpdocs klasörüne yükleyeceksiniz.

filezilla-httpdocs-klasoru

Bu alana sitenizin dosyalarını atabilir yada sol taraftaki bölümden kendi bilgisayarınızda yedeklerinizi alacağınız klasöre sağ taraftan sol tarafa çekip bırakabilirsiniz.

 

Bir diğer yedekleme ve düzenli dosya senkronize yöntemi ise senkronize yapabilen programlardır.
Bütün sitenizi indirmez sadece güncellenen dosyaları belirttiğiniz klasördeki yedekleme alanına çeker. Bu nedir diyelmki sitenizi bilgisayarınızda sunucuyonetim diye klasör açtınız ve her hafta buraya tarihe göre klasörler açıp yedekliyorsunuz. Bunun yerine bu klasörü goodsync tarzı programlar ile sadece sitenize attığınız güncel dosyaları çekersiniz.

Program oldukça kullanışlı ve Türkçe seçenek olmasıda kullanımını kolaylaştıyor.

good-sync-ftp-baglantisi

good sync programı ile sitemizi sadece kendi bilgisayarımıza değil google drive, onedrive, drobbox gibi bir çok bulut sunucuya da aktarabiliyor.

Bu kadar bilgiden sonra mysql veri tabanı nasıl yedeklenir onuda şu yazımızdan inceleyebilirsiniz.


Etiket:, , , , ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. linux hostinge wordpress nasıl kurulur? - 23 Haziran 2015

    […] kurulum aşamasına. WordPress son sürümü indirdiğinizi ve websitesi yükleme ve yedekleme nasıl yapılır? yazımızdan faydalanarak ta sitemize ait olacak olan wordpress son sürüm dosyalarını httpdocs […]

Bir Cevap Yazın