1. Anasayfa
 2. Veritabanları

Mysql veritabanı nasıl yedeklenir?


Mysql veritabanı nasıl yedeklenir? sorusu aslında çok basittir. Veritabanımızı zaten mysql veritabanı nedir? Yazımızda Navicat programına tanımlamıştık. Bunun üzerinden 2 tık ile alabiliriz, Plesk panel üzerinden direk veritabanını dışarıya aktar ile, yada yine Plek panel üzerinden veritabanına phpmyadmin ile bağlanıp alabiliriz. Tabi bunlarla sınırlı olmayıp en basit be hızlı yöntemlerden 3 tanesini anlatmaya çalığacağız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Mysql veritabanı nedir?

Navicat For Mysql ile Mysql veritabanı nasıl yedeklenir?

Öncelikle yukarıdaki önerilen yazımızdaki gibi veri tabanı bağlantımızı yaptığınızı yaptığınızı düşünerek programı açıyoruz, resimde görüleceği üzere veritabanı ismine sağ tıklayıp, Dump SQL File e basıyoruz. Bize veri tabanını nereye kayıt etmek istediğimizi soruyor.

mysql veritabanı nasıl yedeklenir?
mysql veritabanı nasıl yedeklenir?

Mutlaka düzenli bir şekilde yedeklerinizi kayıt ederken belirleyici bir tarih numara gibi bir ayrim yapın ki daha sonra hangisi eksi hangisi yeni düşünmeyin. Akabinde yolu seçtikten sonra Kaydet butonuyla mysql veritabanı’nı .sql uzantısı ile hata olmaz ise sorunsuz kayıt ediyoruz.

veritabanı yükleme tamamlandı.
veritabanı yükleme tamamlandı.

Plesk Panelden üzerinden mysql veritabanı nasıl yedeklenir?

Plesk panele giriyoruz. Domain altında Veritabanı sekmesine geliyoruz. Burada veritabanı’nı göreceksiniz. Dökümü dışarı aktar linkine basalım ve veritabanı’nı  nereye kayıt etmek istediğimizi soruyor yine. Kayıt alanını seçin sitenin ana dizini örnek. Ayrıca pencere Dökümü oluşturduktan sonra otomatik olarak indir kutusunu işaretleyin. Veritabanı yine ftp nize yedeklendikten sonra ayrıca Bilgisayarınıza kayıt etmek için yer soracaktır.

mysql veritabanını plesk panelden yedekleme
mysql veritabanını plesk panelden yedekleme

Phpmyadmin üzerinden veritabanı yedekleme

Plesk panelden domaine gelelim. Veritabanı sekmesine gelelim ve bu sekmede phpMyadmin linkine basarak panele erişelim. Resimlerden de takip edeceğiniz üzere sol tarafta veritabanı tabloları ve sağ üst bölümde diğer menüler yer alıyor.

Yukarıdan Dışarı Aktar seçeneğine basalım. Gelen sayfada en altta Git butonuna basmanız yeterli. Devamında veritabanı’nı Bilgisayara kayıt etmek için onay isteyecektir.

mysql veritabanı'nı phpmyadmin üzerinden yedekleme
mysql veritabanı’nı phpmyadmin üzerinden yedekleme

Mysql veritabanı yedekleme yazımız burada bitmiş olup veritabanları kategorisindeki diğer yazılarımıza incelemenizi öneririz. Sitemizde veritabanları ile ilgili görmek istediğiniz makaleleri iletişim formundan bize yazarsanız sitemizde yer vermeye çalışırız.

Yazı ile ilgili Linkler.
mysql veritabanı nedir?
mysql veritabanı nasıl restore edilir.
mysql veritabanı kategoriler.

 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  berbat
  Berbat
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
İlginizi Çekebilir