1. Anasayfa
 2. Web Hosting

Ücretsiz ssl nedir? Nasıl ücretsiz ssl alınır?


Biz yazımızda Ücretsiz SSL nasıl sağlanır? bu konuya değineceğiz kısaca. Siteye girdiğinizde adres satırında gördüğünüz “Güvenli Değildir” ibaresi can sıkıcı ve zirayetçiler açısından rahatsız edici olduğu kadar sitenizin güvenliğine de 1 nebze sorun yaratmaktadır.

SSL sertifikaları temelde iki kategoride bulunur: Ücretli ve Ücretsiz. Herkesin kolayca erişebileceği bir seçenek değildir. Bu tür sertifikaların ücretsiz olmasının temel nedeni, kısa süreli olarak genellikle 3 ay gibi bir süre için geçerli olmaları ve ücretli SSL’lerde bulunan teknik destek, e-ticaret desteği ve kurulum desteği gibi özellikleri içermemeleridir. Ücretli SSL, daha uzun süreli güvenlik sağlamak ve çeşitli ek hizmetlere erişim sağlamak için tercih edilen bir seçenektir.

En basit ssl’i ücretsiz olarak Plesk panel kullanıyorsanız plesk tarafından sağlanmaktadır.

Resminde gösterilen adımları takip ederek, sitenizi etkinleştirdiğiniz sunucuda Let’s Encrypt sertifikası alabilirsiniz. Ayrıca, bazı SSL sağlayıcılarının web sitelerinden CSR kodlarınızı kullanarak sitenizin güvenliğini kısmen sağlayabilirsiniz.

Plesk panelde ücretsiz ssl nasıl sağlanır?

Plesk panel kullanan kullanıcılar için Let’s Encrypt sertifikası almak oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek sitenize SSL sağlayabilirsiniz:

1. Plesk panele giriş yapın ve alan adınızın yönetim panelini açın.

ücretsiz ssl

2. Adım’da SSL/TLS Destekli kutusunu akabinde HTTP’den HTTPS’ye Sabit SEO güvenli 301 yeniden yönlendirmesi seçeneğini işaretleyerek alt taraftan TAMAM diyoruz.
Burada dikkat etmeniz gereken eğer site kollarınızda yada htaccess gibi bir dosyanızda https’e yönlendirmeniz var ise 2. seçeneği işaretle meyiniz aksi taktirde tespit etmezi zor ama basit sorunlar yaşanabilir.

ücretsiz ssl nasıl alınır?

3. Son olarak ilk resimdeki 2. adım dediğimiz Let’s Encrypt menüsüne giriyoruz.
Burada E-Posta adresi sekmesine admin@siteismi.com gibi mail adresinizi yazın.
Ardından Başka neyin emniyete alınabilineceğini seçin. Kutusunu işaretleyin diğerlerini kaldırın.
Tamam dediğinizde sorun yok ise artık siteniz  ücretsiz olarak ssl koruması altına alınmış olacaktır.

ücretsiz ssl kurulumu

Ücretsiz Let’s Encrypt kurulumu tamamlandıysa, sitenizin adres çubuğunda kilit resmi görünecektir. Eğer kilit resmi görünmüyorsa ve sitenizde hata varsa, aşağıdaki adımı kontrol edin. Sitenize sağ tıklayıp “Kaynağı göster” seçeneğini seçin. Site kodlarını inceleyin ve tüm http://www şeklindeki bağlantıları https:// şeklinde değiştirin.

 

 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  berbat
  Berbat
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim